Kosta Rika, % 100 yenilenebilir enerji elektrik arzı ve elektrik ihracatı rapor etti

Mayıs 2019’da rekor elektrik üretimi ile Kosta Rika, elektriğinin neredeyse % 100’ünü, elektrik üretiminin yaklaşık % 12.9’unu oluşturan jeotermal enerji de dahil olmak üzere yenilenebilir enerjilerden almakta.

Mayıs 2019 ayının 31 günü boyunca Kosta Rika, bugüne kadarki en yüksek rakam olan 984.19 GWh elektrik üretti ve % 99,99’u yenilenebilir kaynaklardan geldi.

Ulusal Enerji Kontrol Merkezi (Cence) tarafından bildirildiği üzere, Ulusal Elektrik Sistemindeki (SEN) bir önceki ayki üretim rakamı, tüm tarihsel aylık sayıları aştı.

Bu nedenle, Kosta Rika Elektrik Enstitüsü (ICE), Mayıs ayının ilk haftasında Bölgesel Elektrik Piyasası’ndan (MER) enerji alımını askıya aldı ve bunun yerine, 11. günden itibaren devam eden Orta Amerika ülkelerine elektrik satmaya başladı.

ICE konuya ilişkin açıklamasında, “Bu başarı, jeotermal kotayı arttırırken, yeni karşılaşılanlar gibi kurak dönemlerde düzenleyici rezervuarlarını koruyan ulusal matrisin kaynaklarının planlanması ve optimizasyonunun bir sonucudur. Bunun için nihayetinde elektrik ithalatı ve son çare olarak termal yedekleme.”dedi.

Ülkenin yaşadığı sert kurak mevsime rağmen, ICE elektrik sisteminin yenilenebilir üretiminin yüksek kalacağını söyledi: “Bugüne kadar % 97.96 ve yağışların yoğunlaşmasından dolayı yılın ikinci yarısında artış eğiliminde.”

Ulusal Enerji Kontrol Merkezi’nin raporuna göre, Mayıs ayı boyunca 984.19 GWh elektrik üretildi; bunun % 80.04’ü su gücünden geldi; % 12.9’u jeotermal enerjiden, % 6.99’u rüzgardan, % 0.06 ise biyokütle ve güneş enerjisinden sağlandı. Tesislerin güvenilirlik testlerini takiben kirletici termal yedeklemeyle sadece% 0,01 üretildi.

Bu yılın temmuz ayında, ICE, Las Pailas II jeotermal santralini açarak, temel yük yenilenebilir enerji üretim kapasitesine 55 MW ekledi.

Kaynak: Jeotermal Haberler

Kosta Rika, % 100 yenilenebilir enerji elektrik arzı ve elektrik ihracatı rapor etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön